Víte co je horší než být slepý? Mít v pořádku zrak a nevidět.
Helen Keller
Lidičky, nesnažte se mě - na-... iritovat. Mám pro vás Komentářovou povdku. Alespoň se trochu zapojíte.
Když nechcete psát komenty, ale i ti, kteří je píší.
Tak, cvak a jste tam.

Co jsi?

Člověk. (6128 | 17%)
E.T. (5931 | 16%)
Počkej. Podívám se. (6132 | 17%)
Neexistuji. (6001 | 17%)
Zvíře (5948 | 16%)

Co vy na to? Jaké povídka je nejlepší?

Vražedná láska (5728 | 13%)
Kde je pravda (5663 | 12%)
Anděl, jménem Wavielia (5647 | 12%)
Sliby, chyby (5705 | 13%)
Pravá tvář (5684 | 13%)
Smrt je jen začátek (5673 | 13%)
Poznání (5587 | 12%)
Nový život (5589 | 12%)
Léčivé Lektvary I

Vařit lektvary je  umění, které musí mág získávat neustálým studiem této  velice náročné vědy.
Každý, který získá moc lektvary  vytvářet, měnit jejich složení a přizpůsobovat je různým  způsobem svým potřebám, dokáže se stát takřka nepřemožitelným,  když si osvojí i obratnost využít tyto v příhodné době.
Ne  každý se však narodil s takovým intelektem, který ho předurčuje  stát se vynikajícím v tomto oboru a spájí ho s cestou přísad,  páry, pokusů a zkušeností.
Tato kniha je však určena  pro všechny studenty, a? ty, kterým se stanou lektvary druhou  přirozeností, tak i pro ty, kteří nemají ani špetku chuti  se jimi zabývat.
Specifikací je rozbor jednotlivých nejdůležitějších  lektvarů, především Bílé magie (určených hlavně k obraně,  léčbě a posílení ducha), ale zabývá se zčásti i lektvary  z oboru Černé magie - tyto se však mohou připravovat pouze  pod přímým dohledem profesora, nebo? hrozí zde velké riziko  újmy na zdraví, až již studentova nebo okolí.
Nedoporučuje  se měnit složení lektvarů studenty, kteří nezvládli základy  výroby prvního ročníku studia lektvarů.
Lektvary jsou  řazeny podle sekce, do které patří, tedy Léčivé (1. Díl), Útočné  (2. Díl), Různé (Specifické) lektvary (3. Díl), Bílé lektvary (4.  Díl), Černé lektvary (5. Díl) a Elfí kniha, kde v každé jsou seřazeny  dle abecedy, nikoli náročnosti výroby. Náročnost výroby je vyjádřena  číslem v závorce u jednotlivého lektvaru (je počítáno s tím, že  tuto knihu budou vyjma profesorů využívat zejména i studenti  ke studijním účelům), kdy
č.1 - lehké, č.2 - středně  obtížné, č.3 - obtížné, č.4 - těžké, č.5 - doporučen  přímý dohled profesora.
 
Přeji příjemnou zábavu v  odhalování tajů výroby lektvarů.
 
Lektvary Léčivé:
 
Aztéc  ( 2 ):
Přísady: Mandragora, Pryskyřičník,  Kuklík, Zemědým, Krvavec, Plamének
Příprava:Mandragoru  je nutné nastrouhat na jemný prášek, což vyžaduje delší dobu,  proto se voda v kotlíku nechává vařit na mírném ohni. Jakmile  je Mandragora nastrouhaná a voda vařící, přidá se do kotlíku  a nechá se deset minut povařit. Pryskyřičník se s Kuklíkem  přidává jemně nakrájený a ošetřený od listů v poměru  3:5, toto se nechává vše dalších deset minut povařit. Následně  se přidává pouze kořen Zemědýmu a to bez bočních úponků  - lektvar je nafialovělé barvy až do červena - povaří se pět  minut. Krvavec s Plaménkem se přidávají celkově a lektvar získává purpurovou  barvu. Nyní se musí lektvar míchat 3x doleva, 2x doprava a 5x  doleva a to po dobu tří minut.
 
Účinky:Lektvar,  ač to jeho název napovídá, rozhodně nepřidá kouzelníku vědomosti,  ale posiluje jeho schopnost se více soustředit, vstřebávat rychleji  informace a kombinovat.
Možné chyby: Pokud je  lektvar po přidání Zemědýmu zelenavé barvy, byl přidán kořen  i s bočními úponky. Lze to napravit přidáním více Mandragory  s Krvavcem.
 
Bílý dech ( 4 ):
Přísady: Děhal, Kýchavice, Starček,  Kuklík, Kokrhel, Trahak
Příprava:Do  vařícího kotlíku se přisype drcený čerstvý kořen Děhalu  (pozor, ne sušený!!!) a nechá se šest minut povařit bez míchání.  Následně se přidávají listy Kýchavice ve stejném poměru  jako Děhal, vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava,  7x doleva. Poté se nechává lektvar povařit deset minut a následně  se opět míchá 4x doprava, 6x doleva a 5x doprava. Lektvar je  světle hnědé barvy, místy mahagonové. Následuje přidání  celé rostlinky Starčeku stále ve stejném poměru k předchozím  přísadám. Povaří se pět minut s mícháním 4x doprava a 2x doleva.  Po té se přidává kořen Kuklíku v poměru 5:3 k předešlým přísadám.  Toto se vaří deset minut s mícháním 6x doprava, 4x doleva a 3x  doprava. Další přísadou je kořen Kokrhelu (pro silnější  účinek je lepší čerstvý kořen, pro mírnější sušený),  vaří se sedm minut s mícháním 2x doleva, 3x doprava - 1 minuta  pauza, 2x doprava a 4x doleva. Předposlední přísadou je celá  rostlinka Trahaku (ve stejném poměru k předchozím), která  se vaří dvacet minut pouze s pětiminutovým mícháním 3x doleva,  10x doprava a 9x doleva. Poslední přísadou je stonek čerstvého  Děhalu ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Lektvar  je světle hnědé barvy, vaří se bez míchání deset minut. Následuje  denní uležení lektvaru.
Účinky: Lektvar  se používá k léčení otravy, způsobené převážně kouzlem.
Možné  chyby:Pokud je lektvar žluté barvy, je to způsobeno  malým množstvím Děhalu, a toto je nutné doplnit. Další častou  chybou je nesprávné míchání, které může lektvar značně  znehodnotit - čili oslabit jeho účinek.
 
 
Bolesal  ( 1 ):
Přísady: Pryskyřičník, Krvavec,  Děhal, Mléč a Jaterník
Příprava:Do  vlažné vody (pozor, ne vařící) se nejprve vloží celá rostlinka Pryskyřičníku  - avšak bez bočních úponků, a nechá se cca 5 minut na mírném  ohni vyluhovat, po pěti minutách se přidává kořen Krvavce  - nejlépe v poměru 3:2 (Pryskyřičník:Krvavec), kdy tento kořen  je zbaven své vrchní a střední slupky - je nutné ho nadrtit  na velice jemný prášek. Také tento se nechá společně s již  danou přísadou pět minut luhovat, tentokrát však již ve vařící  vodě - lektvar získává světle oranžovou až načervenalou  barvu. Po tomto se do kotlíku přidá Děhal, Mléč a Jaterník  - nejlépe ve stejném množství a v poměru 3:5 ku Krvavci. Pořadí  posledních přidaných rostlin nijak neovlivní účinky lektvaru.  Lektvar se vaří 20 minut a během jeho utváření získává  světle hnědou průzračnou barvu.
Účinky: Lektvar se používá především k léčení žaludečních potíží,  lehké otravy a mírné únavě.
Možné chyby:Pokud  je na pohled lektvar zelený, až brčálový, došlo k záměně  poměru Pryskyřičníku a Krvavce. Toto lze změnit přidáním  více Děhalu s Jaterníkem, avšak požadovaný účinek lektvaru  bude značně zmenšen.
 
 
Devětsil ( 5 ):
Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal,  Jaterník, Pstroček, Kuklík, Bradáček, Kontryhel, Arcissili  Quastrum, Ambrozie
Příprava:Do vařící  se vody se dá sušený a drcený Pryskyřičník, který se povaří sedm  minut bez míchání. Následuje celá rostlina Krvavce v poměru  3:5 k Pryskyřičníku. Toto se povaří patnáct minut s mícháním  8x doleva, 12x doprava, 3x doleva - 3 minuty pauza a dále 3x doprava  a 2x doleva. Lektvar se musí nechat vychladnout a do studeného  lektvaru se přidává kořen Děhalu i s bočními úponky ve  stejném poměru jako předešlá přísada. Lektvar se nechává  dvanáct hodin stát. Poté se převede opět do varu a následně  se po pět minut míchá 4x doprava, 3x doleva a 5x doprava. Přidává  se stonek Jaterníku a ten se vaří bez míchání osm minut.  Lektvar získává nafialovělou barvu. Další přísadou je Pstroček, ze  kterého se do lektvaru přidává pouze š?áva z kořene s stonku  ve dvojnásobném poměru k Pryskyřičníku. Lektvar se vaří  patnáct minut s osmiminutovým mícháním 7x doprava, 3x doleva,  4x doprava a 6x doleva. Lektvar se nechává odstát na osm hodin.  Poté se opět přivede k varu a přidává se celá rostlinka  Kuklíku ve stejném poměru jako Krvavec. Toto se vaří deset  minut s mícháním 4x doprava, 3x doleva,5x doprava - 1 minuta  pauza. Následně se přidávají čerstvé listy Bradáčku a jeho stonková  š?áva v trojnásobném poměru k Pryskyřičníku. Vaří se  s mícháním dvanáct minut a to 3x doleva, 4x doprava, 5x doleva  a 7x doprava. Následuje pětiminutové vaření bez míchání.  Následuje celá rostlinka Kontryhele, která se vaří bez míchání  sedm minut ve stejném poměru jako Krvavec. Nyní přicházejí  na řadu lístky a plody Arcissili Quastrum. Lístky se dávají  ve stejném poměru jako předešlá přísada, taktéž i plody,  ale ty je nutno ošetřit od vnějšího pláště a využít pouze  dužinu, neboli semena i s přilehlým lůžkem. Toto se vaří  třicet minut, z nichž prvních deset se míchá 3x doleva, 12x  doprava, 8x doleva a 4x doprava a zbylé minuty se vaří bez míchání.  Barva lektvaru je duhově fialová. Poslední přísadou jsou okvětní  lístky Ambrozie ve dvojnásobném poměru ke Kontryhelu. Tyto  se vaří patnáct minut bez míchání. Lektvar se následně  nechá dvanáct dní uležet.
 
Účinky:Tento  lektvar dodává tělu potřebnou sílu, koncentraci, pevnou vůli  a sebevědomí. Má i mírné léčivé účinky. Všechny účinky  dohromady mají jediný velký účinek a to povzbuzení těla,  ducha i mysli.
Možné chyby:Je nutné  dodržovat přesný sled přísad a jejich poměrů, nebo? lektvar  je velice náchylný na rozdíly a náprava chyb je velice obtížná.  Je-li výsledná barva lektvaru žlutá, nezbývá než lektvar  odstranit a začít nanovo. V případě červené barvy bylo použito  velké množství Krvavce, a toto lze vyvážit jedině přidáním  Děhalu a Kontryhele.
 
 
Exasil ( 2 ):
Přísady: Zemědým, Narcis, Děhal, Durman,  Krtičník, Barvínek, Jaterník
Příprava:Tento  lektvar, ač se dle přísad jeví možná jako náročný, nevyžaduje speciální  pozornost. Do vařící vody se vloží celá rostlinka Zemědýmu, Narcisu  a Děhalu ve stejném poměru a nechá se povařit sedm minut, kdy se  míchá 4x doleva, 5x doprava. Následně se přidává strouhaný  kořen Durmanu a Krtičníku, kdy po tomto získává lektvar matné  šedavé barvy. Vaří se pět minut bez míchání a poté se  přidává celý rozdrcený Barvínek a Jaterník - lektvar je  šedé až bílé barvy a bez míchání se nechává dvě hodiny  odstát.
Účinky: Jak již napovídá název lektvaru,  dodává tělu potřebnou sílu (především, došlo-li k oslabení  v důsledku kouzel nebo nepřiměřené námahy).
Možné  chyby:Pokud je lektvar světle bílé až průzračné barvy,  byla vynechána některá z přísad a nejlepším řešením je  postupně přidávat jednotlivé přísady a pozorovat, na kterou  přísadu lektvar reaguje, a tuto potom přidat.
 
 
Chrupavík  ( 2 ):
Přísady: Tolita, Pštrosek, Árán,  Aur sacharinum, Aesculus Pariflora
Příprava:Do  vroucí vody se dá drcený čerstvý kořen Tolity, tento se pět  minut povaří. Následuje celá rostlinka Pštroseku ve stejném  poměru jako Tolita, avšak bez kořene. Toto se povaří deset  minut s mícháním 4x doprava, 8x doleva, 3x doprava. Lektvar  má mlžnou barvu a pára z hrnce je barvy naoranžovělé. Další  přísadou jsou lístky a kořen Áránu. Tento se přidává ve  dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Vaří se patnáct minut  se sedmiminutovým mícháním 12x doleva a 3x doprava. Lektvar získává  našedavělou mlžnou barvu. Po té se do lektvaru přidávají  listy Auru sacharinumu - ale pouze mladé lístky, které mají  nádech červené barvy, a to ve stejném poměru jako Árán.  Toto se povaří pět minut bez míchání. Poslední přísadou  jsou semena mladých zelených plodů Aesculusu Pariflory ve stejném  poměru jako předchozí. Vaří se sedm minut bez míchání.  Lektvar je nutné nechat alespoň dvě hodiny uležet. Lektvar je stříbřité  barvy.
Účinky: Název lektvaru napovídá,  že se jedná o zlepšení celkového stavu chrupu a zubů. Je nutné  lektvar užívat přiměřeně, nebo? ve vyšším množství  užití tohoto je zde riziko rozvrácení postavení zubů.
Možné  chyby:Lektvar není náročný, a pokud je jeho finální  barva jiná než šedá až stříbrná, stačí přidávat přísady  a při reakci tyto doplnit.
 
 
Kostirostlík ( 3 ):
Přísady: Kyhanka, Pštrosek, Autencia,  Okra, Narcis, Dejvar
Příprava:Do vařící  vody se dají sušené květy Kyhanky s čerstvou stonkovou š?ávou (ve  stejném poměru). Toto se míchá tři minuty 3x doleva a 2x doprava. Následně  se přidává stonek Pštroseku ve stejném poměru jako Kyhanka. Vaří  se pět minut bez míchání. Další přísadou do lektvaru je  kořen Autencie (stále ve stejném poměru), který se najemno  rozdrtí a vaří se dvanáct minut s tříminutovým mícháním  3x doprava a 8x doleva. Lektvar získává bronzovou barvu a vůni  jarních květin. Nyní následuje celá rostlinka Okry ve dvojnásobném  poměru k předešlým přísadám. Toto se vaří patnáct minut  s desetiminutovým mícháním 8x doprava, 4x doleva - dvě minuty  pauza - 3x doleva a 5x doprava. Lektvar má stále bronzovou barvu.  Následují okvětní lístky Narcisu s dužinou kořene ve stejném poměru  jako Okra. Lektvar se vaří dvacet minut z toho pět s mícháním,  a to 7x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Poslední přísadou je  Dejvar, který dodává lektvaru čistou bronzovou barvu. Vaří  se bez míchání sedm minut. Lektvar je nutné nechat alespoň  šest hodin odstát.
Účinky:Tento lektvar  se používá zejména při zlomeninách, problémech s kostmi či  po použití kouzla, které kosti promění. Účinky se projevují  do půl hodiny od požití lektvaru. Při tomto je nutné, aby  byl subjekt, který tento lektvar požije, v naprostém klidu,  nebo při pohybu se léčba lektvarem značně protahuje a je více  bolestivá než obvykle.
Možné chyby:Tento  lektvar je jeden z mála, u kterého se nesprávné užití přísad neprojevuje,  vyjma změny barvy. Došlo-li k nesprávné výrobě, je barva lektvaru  velice světlá - světle žlutá. Lektvar v tomto případě působí pouze  jako utěšitel bolesti.
 
 
Lehosil (  1 ):
Přísady: Zemědým, Narcis,  Děhal, Durman, Krtičník
Příprava:Tvorba tohoto  lektvaru je velice jednoduchá, přísady se přidávají postupně  ve stejném množství s pětiminutovými přestávkami na vaření (rostliny  se přidávají celé bez kořenů a je zde možnost používat  jak sušené, tak i čerstvé přísady). Mezi přidáním Děhalu  a Durmanu je během pěti minut nutné míchání 5x doleva, 7x  doprava. Barva lektvaru je zelená, už od počátku.
Účinky: Tento lektvar posiluje v malém množství sílu - pro větší  účinek je lepší vyrobit lektvar Silná mysl.
Možné  chyby:Pokud je lektvar po přidání Děhalu a Durmanu narůžovělý,  bylo přidáno mnoho Narcisu, který lektvar velice zjemňuje,  a je nutné lektvar vyvážit přidáním ostatních přísad.
Rada: Lektvar je velice sladký a toto lze změnit přidáním malého  množství Rmenu.
 
 
Lékovec ( 2 ):
Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal, Pstroček,  Jaterník
Příprava:V tomto případě se do  vařící vody přidává pouze dužina Pryskyřičníku, vč.  vnitřní š?ávy - tzn. Pryskyřičník se dává celkově, nikoli  drcený. Oproti tomuto se přidává drcený kořen Krvavce a to  ve stejném váhovém množství k Pryskyřičníku. Vaří se  sedm minut, a při tomto získává lektvar temně oranžovou barvu.  Děhal s Pstročkem se přidává také ve stejném množství,  a to celá rostlinka vyjma kořene - tyto musejí být přiměřeně  ve stejném množství jako předešlé dvě přísady. Vaří se dalších  sedm minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva. Jako poslední  se přidává Jaterník také v přiměřeném množství, drcený  (i s kořenem). Vaří se pět minut, lektvar má světle žlutou  až pískovou barvu a chu?ově je velice hořký.
Účinky: Lektvar se řadí do střední třídy všeobecného léčení,  avšak na zlomeniny neúčinkuje - pouze dopomáhá k jejich léčení.
Možné  chyby:Při výrobě tohoto lektvaru nedochází k větším  chybám, max. k nerovnoměrným dávkám přísad, to lze napravit  doplněním scházejících. Rady: Protože je lektvar chu?ově  velice hořký, lze toto zmírnit přidáním lístků Ambrozie  a to ve dvojnásobném množství k poměru přísad.
 
 
Manolus  ( 3 ):
Přísady: Zemědým, Narcis, Děhal
Příprava:Lektvar  se vyrábí v silném žáru, kdy se voda vaří alespoň dvacet  minut. První přísadou je Zemědým - kořen - kdy se přidává  pouze vnější slupka - tato se nejprve naseká a následně z  ní vytlačí tekutina, kterou kořen obsahuje - a takto ošetřená  slupka se vloží do vařící vody. Zde se vaří po dobu dvaceti  minut. Následně se přidávají okvětní lístky Narcisu a to  v poměru: 0.5 g kořene : 16 okvětním lístkům. Po vložení  je nutné dbát na přesné míchání lektvaru a to: 15x doprava,  8x doleva, 4x doprava, 12x doleva a to po dobu dvaceti minut. Po  tomto se přidá celá rostlinka Děhalu a lektvar je světle modré  barvy. Takto se bez míchání vaří sedm minut, přidává se  výtažek z kořene Zemědýmu a jeho listy (kdy listy musí být  v poměru k narcisu 4:8). Lektvar je modré, na světle fialovějící  barvy.
Účinky: Lektvar posiluje především sílu,  jak tělesnou, tak duševní, a má velice uklidňující účinek.
Možné  chyby:Při tomto lektvaru je velice nutné dávat pozor na  poměr, nebo? při zásadně špatném poměru přísad lze vytvořit  lektvar temně modré barvy, ale místo posilňujícího lektvaru  je vyroben omračující s dlouhotrvajícím účinkem. Dodatečné  přidávání přísad není možné až na zvýšení vnější  slupky kořene Zemědýmu.
 
 
Medúzový štít (3 ):
Přísady: Děhal, Mandragora, Krtičník, Durman,  Bradáček
Příprava:V prvé řadě je nutné  mít usušený, od š?ávy ošetřený kořen Děhalu, ale k dispozici  mít i čerstvý stonek. Jako první se dává do vařící vody drcený  kořen Děhalu a drcená Mandragora a to v poměru 5:3. Vaří se deset  minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 3x doleva  a 2x doprava. Následně se přidávají lístky Krtičníku s Durmanu ve  stejném množství a v poměru 5:3 k prvním přísadám. Vaří  se sedm minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava, 8x doleva. Lektvar  musí mít bleděmodrou barvu a charakteristickou sladkou vůni.  Dále se přidává celá čerstvá rostlinka Bradáčku ve stejném  poměru jako předešlé dvě přísady. Vaří se bez míchání  pět minut a lektvar při tomto tmavne, místy černá. Jako poslední  se přidává čerstvý stonek Děhalu, ve stejném poměru k ostatním.  Toto se povaří sedm minut s mícháním 3x doleva, 1 minuta pauza,  3x doleva, 2x doprava. Lektvar získává čistou modrou barvu.
Účinky: Tento lektvar se používá na léčení z popálení, a? již  malé nebo velké. Po užití lektvaru může následovat třes.
Možné  chyby:U tohoto lektvaru je nutné dbát na správný poměr  i s mícháním vč. pauz. Pokud je lektvar tmavě modré barvy,  bylo přidáno mnoho Durmanu. Toto lze napravit přidáním ostatních  přísad. Pokud je lektvar zelené barvy, tmavé i světlé, byl  přidán kořen Děhalu se š?ávou zároveň s jeho stonkem.
 
 
Myslovník  ( 2 ):
Přísady: Mandragora, Pryskyřičník,  Kuklík, Zemědým
Příprava:Je nutné mít vařící  vodu a kotlík nad neustálým silným plamenem - tento lektvar  je závislý na teplotě při výrobě. Do vody se přidá nastrouhaná Mandragora  s Pryskyřičníkem a to v poměru 5:4, kdy Pryskyřičník se vkládá  bez kořene. Po pět minut je nutné lektvar míchat: 5x doleva, následně  10x doprava s pravidelným opakováním po celou dobu. Po pěti minutách  míchání se přidá rozdrcený Kuklík bez listů a dužina Zemědýmu (ve  stejném poměru), kterou je nutné mít čerstvě usušenou - tedy nastrouhanou  předešlý den. Barva lektvaru se mění z jemně žluté na světle  zelenkavou. Po přidání posledních dvou přísad následuje desetiminutové  míchání stejným způsobem jako na začátku. Po uplynutí této  doby je nutné nechat lektvar dvacet minut odstát.
Účinky:Lektvar  se používá na posílení mysli, především v době, kdy mág prochází  těžkým obdobím nebo je zasažen kouzlem první kategorie ovlivňujícím  soustředěnost.
Možné chyby: Získá-li lektvar načervenalou  barvu, byl vynechán Kuklík a lze ho dodatečně do lektvaru přidat.  Pokud je lektvar sytě zelený až hnědý, byla přidána čerstvá dužina  Zemědýmu a lektvar je nutné nechat odstát jeden den.
 
 
Ohnivan  ( 3 ):
Přísady: Oměj, Pstroček, Plamének,  Mandragora
Příprava:Do vařícího kotlíku  se přidá celá rostlina Oměje včetně celého kořene a nechává  se pět mnut povařit. Následně se přidávají listy Pstročeku  a Plaménku v poměru 7:5, kdy se nechává vařit s mícháním  3x doleva, 2x doprava, 4x doleva, 6x doprava po dobu patnácti  minut. Následně se přidává dužina kořene Plaménku, nejlépe  v poměru 0.3 g : 8 jeho listům. Lektvar se míchá 3x doleva  a 5x doprava po dobu pěti minut. Po tomto se přidává celá  sušená Mandragora - tedy bez vnitřní š?ávy - na prášek rozdrcená.  Takto se vaří sedm minut bez míchání. Lektvar od první přísady  musí mít sytě oranžovou barvu, po přidání mandragory světle žlutou  barvu.
Účinky: Tento lektvar se používá na  léčení ze zmražení a silného podchlazení
Možné chyby:Důležitým  aspektem jako u všech lektvarů vyšší kategorie je důsledně dbát  na poměr mezi jednotlivými přísadami. Tento lektvar při špatném poměru  vykazuje mléčnou barvu. Doporučuje se přidávat v malém množství -  v opravdu malém množství přísady dle jejich pořadí a přiměřenému poměru.  Lektvar prudce reaguje na špatný poměr a vykazuje jemné sršení a  žlutavou barvu. Po tomto, kdy lektvar zareaguje, je nutné poměr  s přísadami doplnit.
 
 
Predimenzální vichr ( 5  ):
Přísady: Mandragora, Jaterník, Divizna,  Mléč, Anada, Acéna, Sivutka, Aesculus pariflora
Příprava:Do  vlažné vody v kotlíku se dá drcená Mandragora, zároveň se  ve studené vodě luhuje Acéna (je nutné mít toto přichystané  dříve, nebo? Acéna se luhuje ve studené vodě celý týden  a její poměr musí být trojnásobný k Mandragoře). Jakmile  je mandragora ve vlažné vodě deset minut, přivede se voda k  varu. Vaří se sedm minut bez míchání. Přidává se Jaterník  s Diviznou a to v poměru 7:4 k mandragoře. Lektvar se vaří  deset minut s mícháním 7x doleva, 4x doprava, 3x doleva, 8x  doprava. Po míchání se nechává lektvar opět vařit a do šest  minut - barva je do žluta až mléčna. V zápětí se přidávají  květy divizny a to ve stejném poměru k předešlým dvěma přísadám.  Nyní se barva lektvaru mění na duhovou (obsahuje barvy žlutá,  červená, oranžová). Vaří se pět minut bez míchání. Po  divizně následuje sušený a drcený kořen Mléče. Toto se vaří pět  minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 7x doleva. Poměr je  stále stejný. Barva lektvaru se z duhové mění na mléčnou,  kde převažuje světle růžová. Nyní se do lektvaru přidávají  lístky Anady a to ve dvojnásobném množství k předešlému  poměru. Je nutné lístky před přidáním zkontrolovat, nebo?  se přidávají pouze lístky žíhané, nikoliv jednobarevné.  Lektvar si zachovává svou barvu a vaří se patnáct minut s mícháním  7x doleva, 12x doprava - dvě minuty pauza, 7x doleva, 8x doprava  - dvě minuty pauza. Následně se do kotlíku přidává výtažek  z Acény, čímž je nutné přivést lektvar opět k varu. Při  varu se lektvar vaří dvacet minut bez míchání. Po tomto následuje  minimálně dvoudenní uležení lektvaru. Jakmile toto období  uplyne, přivede se lektvar opět k varu a přidá se celá rostlinka  Sivutky ve stejném poměru jako Acéna. Lektvar se vaří dvacet  minut s mícháním 5x doleva, 7x doprava, 3x doleva - 2 minuty  pauza, 6x doleva, 8x doprava - 1 minuta pauza. Následuje přidání  dužiny červeného plodu Aesculusu Pariflory ve stejném poměru  jako poslední dvě přísady, kdy 1 g dužiny odpovídá poměru  1:1. Lektvar je nutné povařit dalších dvacet minut s mícháním  5x doleva, 4x doprava, 8x doleva a 2x doprava bez přestávek.  Lektvar má čirou růžovou barvu s příjemnou vůni. Po dokončení  lektvaru je nutné nechat lektvar alespoň týden uležet.
Účinky: Lektvar má dlouhodobý účinek na zvýšení koncentrace a štěstí.
Možné  chyby:Tento lektvar je pro přípravu velice složitý, a  špatný poměr posledních čtyř přísad může velice vážným  způsobem ovlivnit účinky lektvaru (jednou z možností je výměna  lístků Anady, kdy místo žíhaných se omylem přidají zelené,  a upraví se poměr přidružených přísad, tento na pohled malý  detail změní účinky tak, že se z něj stane lektvar velice oslabující  smysly a léčení z toho je velice zdlouhavé a náročné).
 
 
Šalamoun  ( 3 ):
Přísady: Mandragora, Jaterník, Okra, Anada
Příprava:Do  vlažné vody se přidá drcená Mandragora, nechá se pět minut  luhovat a poté se voda přivede k varu. Následně se přidává  celá rostlinka Jaterníku a to v poměru 7:4 k Mandragoře. Lektvar  se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 8x doprava, 3x doleva  a 5x doprava bez přestávek. Po tomto míchání se lektvar vaří  dalších deset minut. Přidává se kořen Okry bez bočních  kořínků v poměru 6:4 k Mandragoře, vaří se osm minut s mícháním  7x doprava, 2x doleva - 1 minuta pauze, 4x doleva a 5x doprava.  Poté se lektvar vaří dalších deset minut bez míchání. Poslední přísadou  je celá rostlinka Anady ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se  vaří s mícháním patnáct minut 7x doleva, 8x doprava, 4x doleva  - 2 minuty pauza, 4x doleva a 5x doprava. Po dokončení se lektvar  nechává volně vařit dalších dvacet minut a poté se nechává  dva dny odstát. Barva lektvaru je průzračně růžová již  od přidání Okry.
Účinky: Lektvar zvyšuje celkovou  koncentraci avšak na omezenou dobu, která činí max. jeden den.  Po té je nutné lektvar užít opětovně.
Možné chyby:Zásadní  chyby v tomto tvoří především porušení pravidel míchání.  Pokud je lektvar nazelenalé barvy, bylo přidáno hodně Mandragory  a je nutné přidat více Okry a Anady.
 
 
Zbystrovel  ( 3 ):
Přísady: Mandragora, Pryskyřičník,  Kuklík, Sivutka, Amarylka
Příprava:Do vařící  vody se přidá jemně nastrouhaná čerstvá Mandragora a nechá  se pět minut povařit bez míchání. Poté se přidává kořen  Pryskyřičníku bez vnější slupky a bočních kořínků, a  to v poměru 6:5 k Mandragoře. Lektvar se vaří šest minut s  míchání 12x doleva, 5x doprava a 4x doleva. Následuje pětiminutové  vaření. Přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru  jako Pryskyřičník, nechává se pět minut povařit a následně  se míchá 4x doleva, 3x doprava, 7x doleva - 3 minuty pauza. Další  přísadou jsou okvětní plátky Sivutky ve dvojnásobném poměru  k Mandragoře. Lektvar je jemně bílé barvy a míchá se sedm  minut - 3x doprava, 8x doleva, 12x doprava - následují čtyři  minuty vaření bez míchání. Poslední přísadou jsou okvětní  lístky Amarylky se stonkovou š?ávou ve stejném poměru jako  Sivutka. Vaří se dvanáct minut s mícháním 5x doprava, 7x  doleva a 8x doprava. Lektvar je jemně bílé blýskající se  barvy.
Účinky: Lektvar posiluje vůli, dodává  schopnost se více soustředit a zvyšuje také sebevědomí.
Možné  chyby: Velkou chybou se stává špatný poměr mezi Sivutkou,  Amarylkou a Mandragorou.
 
Čistící lektvar
dračí krev, houba Čistivka, švábí oči, vosk
Přes houbu Čistivku slijeme do kotlíku dračí krev. Zahřejeme těsně pod teplotu varu a přidáme švábí oči. Uvedeme do varu a necháme vařit půl dne. Pro lesknoucí efekt můžeme přidat obyčejný mudlovský vosk.
Docela účinné čistidlo, ale nevyrovná se komerčně prodávaným výrobkům, jejichž tajné receptury se pravděpodobně nikdy nedozvíme. K dostání na Příčné ulici.
Doušek živé smrti
rozdrcený kořen Asfodelu, výluh z pelyňku
Do jedenáct dní odstátého výluhu z pelyňku přidáme rozdrcený kořen Asfodelu. Dbáme přísných bezpečnostních opatření, neboť se jedná o velice silný uspávací prostředek.
Měsíc dlouhý hluboký spánek.
Kostirost
nadrcené drápy z Hipogryfa, šťáva z plodů Ďáblova osidla, voda, vylisované listy Mandragory
Za pokojové teploty smícháme nadrcené drápy se šťávou z Osidla. Vzniklou kaši rozředíme vodou a týden v ní necháme louhovat listy Mandragory.
Nahrazuje chybějící kosti v lidském těle.
Lektvar Nepoužitelnosti
kořen Scvrklofíku, odvar Úponice Jedovaté, sedmikráskové kořínky, kůže z Hřímala
Do odvaru z Úponice Jedovaté nasypeme nasekané sedmikráskové kořínky a nastrouhanou kůži Hřímala. Necháme tři hodiny vařit a přidáme kořen Scvrklofíku (v jednom kuse). Pak necháme hodinu odstát.
Způsobuje nepoužitelnost hůlky na dobu dvou hodin.
Lektvar Zpomalení
roh Jednorožce, krunýř Třaskavého Skvorejše, dračí kůže, roh Lidožravého Dvourožce
Na dno kotle položíme kus dračí kůže, zalijeme vařící vodou a přidáme nastrouhaný krunýř Skvorejše, drcený roh Jednorožce a Lidožravého Dvourožce. Necháme vychladnout, znovu zav
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě.
Když na něm nejsem, jdu do práce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one