Víte co je horší než být slepý? Mít v pořádku zrak a nevidět.
Helen Keller
Lidičky, nesnažte se mě - na-... iritovat. Mám pro vás Komentářovou povdku. Alespoň se trochu zapojíte.
Když nechcete psát komenty, ale i ti, kteří je píší.
Tak, cvak a jste tam.

Co jsi?

Člověk. (6128 | 17%)
E.T. (5931 | 16%)
Počkej. Podívám se. (6132 | 17%)
Neexistuji. (6001 | 17%)
Zvíře (5948 | 16%)

Co vy na to? Jaké povídka je nejlepší?

Vražedná láska (5728 | 13%)
Kde je pravda (5663 | 12%)
Anděl, jménem Wavielia (5647 | 12%)
Sliby, chyby (5705 | 13%)
Pravá tvář (5684 | 13%)
Smrt je jen začátek (5673 | 13%)
Poznání (5587 | 12%)
Nový život (5589 | 12%)
Bylinkářství
 
 1. Kapitola
Lesy  viděné i neviděné
 
Lesy patří k nenahraditelným krásám  naší planety, díky kterým se nám tady na zemi ještě pořád  dobře dýchá. Stromy nejenže jsou krásné jako takové, ale  poskytují nám také přísun kyslíku...
Tak takhle vidí  stromy mudlové, kterým nebylo dopřáno, aby poznali krásu kouzelnických  stromů. Kouzelnické stromy nejsou jenom o tom, že k nim přijdeme  a řekneme: "Hele, to je krásný a statný strom. Co takhle ho  pokácet? Dochází nám dříví na oheň." Nebo, že se ve škole  naučíme: "Víte, děti, lesy jsou plíce planety, vyrábějí  kyslík." Ne, lesy jsou mnohem víc než tohle, lesy z hlediska  kouzelníků jsou mnohem zajímavější a v mnohých případech  se i mudlové setkají s kouzelnickým stromem, ale netuší, do  čeho se mohou připlést. Některé stromy jsou tak agresivní,  že není dobré, když se k nim i kouzelník přibližuje. Naopak existují  i stromy, které jsou i mudlům užitečné (v jistém slova smyslu).
Některé  stromy dokonce nejsou mudlům viditelné, ale kouzelníkům ano. Když  se takový strom mudlovi připlete do cesty... to pak mají pánové  z ministerstva co dělat. Bohužel se vyskytují i druhy, které  nevidí ani kouzelníci. Tyto stromy jsou zaregistrované na ministerstvu,  a každý kouzelník má možnost nahlédnout do archivu neviditelných  stromů. Ve třetí kapitole se zmíním o dvou takových případech.
Jak  už jsem podotknul výše, mudlové mají co do činění s kouzelnými stromy.  Většina kouzelnických stromů se podobá obyčejným mudlovským stromům.  A když mudla narazí na kouzelný strom různě pokroucený, třeba s  fialovým listím, pak si myslí, že jde o cizokrajný druh. A  pokud si to nemyslí a začne něco "roztrubovat" o divných stromech,  pak se o to postará ministerstvo kouzel.
 
2.  Kapitola
Louky od nížin až po hory
 
Louky i  u Bradavického hradu jsou velké stejně jako ve zbytku Velké  Británie, a i tam můžeme nalézt plno rozmanitých rostlin,  jako jsou zvoneček láskový, pichlavka černá, nebo liličník  šedý. Rostlin jsou na zemi tisíce druhů, od mudlovských až  po naše kouzelnické. Každá kouzelnická rostlina se vyznačuje  rozdílnými vlastnostmi. Stejně jako u stromů se můžou i u  rostlin vyskytnout nebezpečné druhy, před kterými vás má varovat  tato kniha. Některé jsou tak nebezpečné, že i horský troll  bez rozumu je proti nim procházka růžovým sadem (které ovšem  také existují - význam "růžový sad" se nepoužívá jen tak  pro nic za nic).
Louky v nížinách jsou bohaté zejména  na tzv. malé rostliny, což znamená rostliny od 5 do 10 palců.  Ovšem pozor! Malé neznamená neškodné. Vše dokazuje výpověď  jednoho mladého mudly, který se stal obětí jedné mimořádně  agresivní rostliny:
Včera kolem šesté hodiny večer jsem  šel nakupovat do místní samoobsluhy, a když jsem se vracel  domů, dívala se ze země malá rostlina, která se podivně usmívala.  Sehnul jsem se k té rostlině, co nebyla vysoká ani 7 palců  a byla celá rudá. Pak si pamatuji jen, že mě ošlehl rudý  plamen, a já byl v bezvědomí. Probudil jsem se až v nemocnici,  odkud mě převezli do psychiatrické léčebny...
Tento nešťastník  byl nepochybně obětí ruměnky rudé. Více o ruměnce rudé v  kapitole páté.
V nížinách se častěji vyskytují léčivé  a tzv. hodné bylinky (ruměnka rudá je zvláštní případ),  které neškrtí, nekřičí a podobně. Zato na horských loukách  a výš se vykytují spíše tzv.ďáblovy rostliny. V horských  oblastech se vyskytují rostliny od 10 do 50 palců.
V pozdějším  určování rostlin vždy bude určeno, kam rostlina spadá:
 
1.  Nízkorostoucí
2. Vysokorostoucí
3. Rostoucí v bažinách
4.  Pokojové
5. Zahradní
 
O třech posledních jsem se  zatím nezmínil, takže: Rostliny rostoucí v bažinách jsou  většinou zrádné a buď lákají kouzelníky a mudly do bažin, nebo  je uchytí a shodí je tam.
Pokojové rostliny logicky nejsou  nijak nebezpečné, spíše naopak (jinak by je doma nikdo netrpěl).
Zahradní  rostliny bývají spíše k užitku a pěstují se ve velkém. Zahradními  rostlinami se také krmí nevítaní návštěvníci viz. Fantastická  zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera. Ne vždy se však kouzelnickým  nebo mudlovským zvířatům vyplatí tyto rostliny sníst, jelikož  pro zvířata mohou být jedovaté a pro člověka ne.
 
3.  Kapitola
Kouzelnické stromy
 
Bělík bílý
Tento strom  se velice podobá klasické mudlovské bříze. Ovšem mudlovská  bříza má na bílé kůře praskliny, kdežto bělík bílý  ne. Bělík bílý má tak jemnou kůru, že se používá na poslední  vrchní vrstvu u hůlek, aby se dala hůlka dobře uchytit.
 
Duběnka  dutá
Duběnka dutá je strom, ze kterého se často  bere dřevo na výrobu hůlek. I když je tento strom dutý, můžeme  z okrajových vrstev vyřezávat hůlky. Avšak v dutinách tohoto  stromu je často zabydlený kůrovec, který nemá cizí návštěvníky  rád, můžeme ho ovšem snadno odlákat nějakou potravou viz. Fantastická  zvířata a kde je najít.
 
Figraldýn (smrk temný)
Tento zvláštní strom roste pouze v Zapovězeném  lese u Bradavického hradu. Tento strom by se možná ani za kouzelnický  nepokládal, kdyby se nenacházel tam a jenom tam.
 
Hrachovec  zelený
Tento zvláštní strom se zelenou kůrou má  název podle hrášku který roste v koruně stromu. Strom sám  o sobě žádné kouzelnické schopnosti nemá, ovšem pokud sníme  byť jen jednu kuličku tohoto hrášku, už nikdy nebudeme mít  chuť na zeleninu. Tento strom je vysoce chráněný, a také vysoce  nebezpečný. Chráněný je z toho důvodu, že když někdo pozřel  jeho hrášek, tak si uvědomil vlastnosti stromu, šel a pokácel  ho.
 
Jabloň zlatá
Této odrůdy se  podařil uchovat v bezpečnosti jen jeden kus. Jelikož se nachází  v podzemní zahradě ministerstva kouzel, tak k němu mnoho lidí nemá  přístup. Široká veřejnost si myslí, že je to jenom báchorka.  Já jsem ovšem tento strom na vlastní oči viděl. Můžu potvrdit,  že se tam opravdu nachází. Jablka jsou zlatá a jinak se ničím  jiným nevyznačují.
 
Palma evropská neviditelná
Tento strom  se nachází pouze v Evropě. Málo stromů tohoto druhu se dochovalo dodnes.  Palma evropská neviditelná musí být ohrazena kruhovým plotem  o poloměru min. 50 metrů, protože nejen že je tento strom neviditelný, ale  dokonce kolem sebe rozhazuje nejedlé kokosy načervenalé barvy. Tento  strom je na ministerstvu zařazen jako velmi nebezpečný.
 
Růje
Růje je  stejně jako duběnka dutá obydlena kůrovcem, který tento strom  brání. Kůra z růje se používá na přípravu Rujníkového  lektvaru. Růje se vyskytuje po celém světě, až na Antarktidu  a severní pól.
 
Růženec košatý
A jsme  u toho, vzpomínáte si na mou zmínku o "procházce růžovým  sadem?" Tak to je přesně ono. Na jihu Francie nedaleko od Krásnohůlské  akademie se nachází město, v kterém jsou královské zahrady.  V těchto zahradách roste růženec košatý. Tento strom má  zvláštní omamující schopnosti, při kterých se člověk cítí  bezmyšlenkovitě a odpočinutě. Tomuto stromu dopomáhají i  květiny, které zde rostou, a keře. Pojem procházka růžovým sadem  pochází odtud. Mnoho mudlů se dostalo do těchto královských zahrad.  Kouzelníci sice vymazali těmto mudlům paměť, ovšem ven se  to i přes snahu kouzelníků dostalo.
 
Strom
Tato zvláštní  odrůda stromu se jmenuje strom, jelikož nikdo přesně neví,  jak tento strom vypadá. Strom na sebe bere podobu různých stromů  a navíc se umí pohybovat, takže jestli někdy budete na čisté  louce a za vámi se objeví nějaký strom, tak radši rychle pryč,  jelikož se strom může proměnit v nebezpečnou vrbu mlátivou.
 
Víva  pomalá
Tento strom se může pohybovat. Pohybuje se  však velmi pomalu a není schopen prakticky vůbec ublížit.  Víva pomalá má malé oválné plody, které mají fialovou barvu.  Tyto plody jsou léčivé, zejména na kožní popálení.
 
Vrba  mlátivá
Vrba mlátivá je velmi nebezpečný strom,  ke kterému když se přiblížíte, začne se po vás rozhánět  svými větvemi, což může docela bolet. Vrba mlátivá nezná  slitování, a proto se řadí mezi katastrofálně nebezpečné.
 
4. Kapitola
Kouzelnické  keře
 
Dalimilovo neprůchodné křoví
Toto křoví  se nachází na celém evropském kontinentu. Kouzelníci si už  od pradávna sadí toto křoví před ploty svých domů, aby se  ubránili proti nevítaným návštěvníkům. Kdokoli se snaží  projít tímto křovím, ten to radši vzdá, protože by nevyšel  tak, jak by vešel. Dalimilovo neprůchodné křoví má podobné  účinky jako ďáblovo osidlo, které ovšem na rozdíl od tohoto  křoví pouze škrtí. Dalimilovo neprůchodné křoví také škrtí,  ovšem má i trny a váčky, ve kterých je bílá tekutina. Tato tekutina  má podobné vlastnosti jako "mudlovské minutové lepadlo". Tekutina  vás tak ještě více připoutá k trnům. Nikdo ještě tímto  křovím neprošel. Údržba je velice náročná. Ministerstvo  kouzel uvažuje o tom, že po známé aféře s Blackem nechá  vysázet kolem Azkabanu toto křoví.
 
Kleč smrčjaková
Kleč smrčjaková  je malý keřík, dorůstající přibližně do výšky jako normální kleč.  Kleč smrčjaková se nejčastěji vyskytuje ve střední Evropě  na východě Bílých Karpat tzv. Tater. Náhodní turisté si  kleč smrčjakovou pletou s normální klečí. Rozdíl je v tom,  že se normální mudlovská kleč nesměje. Náhodní turisté  jsou poté zmateni a myslí si, že se jim někdo směje, tak vykročí  do malých keříků, ovšem nic nenajdou.
 
Rousničník  žlutý
Tento keř se vyskytuje na severu Afriky, v  Asii a ve střední Evropě. Je to keř, o kterém mudlové ví,  ovšem ne všichni. Mudlové mají před svými domy nasazen teto  keř a obírají z něj pouze nejedlá jablka, která ovšem nádherně  voní. Mudlové tato jablka strkají do skříní, aby jim načichlo prádlo.  Tato jablka mají kouzelný účinek pouze při úplňku. Promění  se ve zlatá přesně o půlnoci. Aby se proměnilo jablko ve zlaté,  musíte se celý vysléknout donaha a jít na rozlehlou louku.  Jablko se sice promění, ale jen na jednu hodinu, takže to stejně  nikdo nikdy nestihne prodat.
 
Ruměnec krásný
Tento keř se nachází v tzv. Růžovém sadě. Viz.  Růženec košatý.
 
 
 
Vrbovník mlátivý
Vrbovník  mlátivý má stejné důsledky jako vrba mlátivá, a proto se  na ministerstvu řadí jako katastrofálně nebezpečný keř.
 
5.  Kapitola
Kouzelnické byliny
 
Aksovník  vonný
Pokojová rostlina. Tato rostlina voní krásnou  vůní, která nápadně připomíná vůni, jako když se peče  maso. Rostlina si sem tam pro sebe něco pobrukuje a sem tam zakřičí.
 
Bimbavka  ruská
Nížinatá rostlina. Bimbavka se vyskytuje  v Rusku. Některým kouzelnickým domácnostem slouží jako budíček,  jelikož její květ tvoří malý zvoneček. Když rostlině pošeptáte,  kdy chcete vzbudit nebo na něco upozornit, tak vám vyhoví.
 
Blachtavice  černá
Bažinatá rostlina. Je to rostlina, která  dorůstá asi 20 stop, ovšem ne do výšky, ale do délky. Je  to nebezpečná rostlina, která vás chytne a nepustí. Jakmile  vás chytne, tak se vás pokusí stáhnout do bažiny. Když rostlinu vytáhnete  ze země, tak okamžitě znehybní a umře.
 
Bledule  krajní
Horská rostlina. Rostlina rostoucí v horách,  která nemá žádné květy, ovšem zelené listy se používají  do lektvarů na splasknutí.
 
Borůvka obecná
Nížinatá rostlina.  Tato všemi mudly známá rostlina je považována za absolutně nekouzelnickou.  Problém je v tom, že není. Dotyčný mudla, který si nasbírá  borůvky a hned začne tzv. zobat, pak upadne do bezvědomí. Po chvilce  se probere a v domnění, že zakopl a vysypal při tom borůvky,  si klidně vykračuje dál.
 
Bublanka jedlá
Horská rostlina.  Rostlina ve tvaru koule, která roste na horách, se jmenuje bublanka.  Touto rostlinou se živí převážně obrové a horská zvířata.
 
Ďáblovo  osidlo
Bažinatá rostlina. O ďáblovu osidlu se všeobecně  tvrdí, že nemá rádo světlo a miluje tmu a chlad. Má šlahounovité  výhonky, kterými vás chytne a nepustí. Bude vás škrtit tak  dlouho, dokud nezetlejete.
 
Dýmějová hlíza
Zahradní rostlina.  Dýmějová hlíza má tvar hlízy. Tato rostlina jednou za rok produkuje  hnis, který se tvoří v hlízových puchýřích. Nezředěný  hnis velmi prudce reaguje s holou pokožkou, ovšem zředěný  hnis má různé léčivé účinky.
 
Hrabanka zákeřná
Nížinatá rostlina.  Hrabanka zákeřná má zasloužený název. Hrabanka cestuje v podzemí  po loukách a vyroste na zem, když to nejmíň čekáte. Poté  vás nenápadně začne svazovat. Není se čeho bát, protože  když vás omotá, tak snadno odtrhnete její výhonky. Ovšem  pozor na spánek na loukách, to je veliká příležitost pro  smrtelné zasažení hrabankou.
 
Hroznice neviditelná
Zahradní rostlina.  Hroznice neviditelná je skutečně neviditelná. Plodí malé plody,  které jsou jak člověku, tak zvířeti vysoce nebezpečné. Mudlové často  narážejí na tuto rostlinu a proto musí ministerstvo kouzel často zasahovat.
 
Chechtalka  různobarevná
Pokojová rostlina. Tato pokojová rostlina  je s oblibou pěstovaná v domech kouzelníků. Je těžko k sehnání,  a proto se sní moc nesetkáte. Chechtalka různobarevná má na  svých okvětních lístcích všechny barvy, a proto vypadá nádherně,  a jednou za čas se malinko zachechtá.
 
 
Kaktusovník bodavý
Zahradní rostlina. Je rostlina velkého kulovitého  vzrůstu. Na zeleném povrchu rostliny vyrůstají zelené trny,  které rostlina při nečekaném útoku na ni střílí. Zasažení  trnem může vyvolat jedovaté otrávení. Kouzelníci tuto rostlinu  pěstují, jelikož jed je účinný proti škůdcům v zahrádce.
 
Kouzelnické  maliny
Zahradní rostlina. Kouzelnické maliny se od  mudlovských liší v tom, že mají trny i na listech a plody  jsou světle modré. Plody mají kouzelné účinky - když sníte  plod kouzelnického maliní, upadnete do hlubokého spánku, ze kterého  vás vysvobodí pouze polibek. Jako v pohádce, že?
 
Lechtavka  nebezpečná
Zahradní rostlina. Je to rostlina (v  květináči), kterou si kouzelníci věší v koupelně na strop.  Dělají to z toho důvodu, že rostlina produkuje voňavou šťávu.  Jakmile si kouzelník chce umýt hlavu, jednoduše to za něj udělá  tato rostlina. Má dlouhá chapadla, kterými kouzelníkovi umývá hlavu  a zároveň vstřikuje voňavou šťávu. Ovšem pozor, rostlina  se někdy rozhodne vás škrtit, tak jí dejte "po chapadlech".
 
Lidožravka horská
Horská rostlina.  Lidožravka je vysoká rostlina, která k naší smůle pojídá mudly  i kouzelníky. Rostlina má velká ústa a ostré zoubky. Když  někoho pozře, tak tímto způsobem: zakousne se, rozžvýká  nás, spolkne nás, "jedeme" dolů ke kořenům, tam nás stráví  a vypudí nás do hlíny v podzemí - a má do dalšího života  kvalitní humus.
 
Lítavice rychlá
Zahradní rostlina.  Lítavice rychlá má tvar obyčejné trávy. Po jejím pozření ovšem  dostaneme průjem (odtud pojem rychlá). Sušená lítavice rychlá  se v malém množství přidává do některých lektvarů.
 
Mandragora  (pekřín)
Zahradní rostlina. Tato rostlina se převážně  pěstuje v květináčích. Na povrchu jsou pouze obyčejné listy,  ale důležitý je kořen. Když vytáhneme tuto rostlinu z hlíny,  začne vřískat tak, že její řev dokáže zabít. Mandragora  je ovšem vzácná, jelikož její kořen, když uzraje, se používá do  lektvaru, který má přivést zakleté osoby zpět do původního  stavu.
 
Mečavec stříbrný
Horská rostlina.  Mečavec je poměrně vysoká rostlina, která má žluté květy. Mudlové  i kouzelníci ji trhají, ale ihned ji zahodí, protože rostlina začne  vřískat: "Co mě trháš? On ničí přírodu! Chyťte ho!"
 
Měňavice  malá
Bažinatá rostlina. Je to rostlina s výhonky,  které se plazí po zemi a mění barvu podle prostředí, podobně  jako chameleon. Tato rostlina, stejně jako i jiné bažinaté  rostliny, se vás pokouší stáhnout na dno bažiny. Platí na ni  i obyčejná kouzla.
 
Mimbulus Mimbletonia
Pokojová rostlina.  Tato rostlina je vzácná, jelikož roste pouze u Asyrských břehů  a má ji málo kouzelníků. Rostlina vypadá jako malý šedý  kaktus, z kterého vyrůstají malé nežity. Při útoku na rostlinu  začne ze všech ostnů stříkat tmavě zelená tekutina, která  silně zapáchá. Tato tekutina se nazývá mrvomíza a přidává  se do některých lektvarů.
 
Ruměnka rudá
Nížinatá rostlina.  Je to malá rostlina se sytě červenými květy. Tato rostlina  se škodolibě usmívá a při bližším shledání vás ožehne  červeným plamenem. Tato rostlina je na ministerstvu vedena jako  nebezpečná.
 
Růženka hezká
Zahradní  rostlina. Tato rostlina se nachází v tzv. Růžovém sadě. Viz.  Růženec košatý.
 
Řasavka bažinatá
Bažinatá rostlina.  Tato rostlina žije přímo v bažině. Když nějaký člověk  spadne do bažiny, ve které roste řasavka, tak nemá sebemenší  šanci. Řasavka je řasa, která vás obklopí, a vy můžete  buď jen nahoru, nebo dolů. Většinou to bývá dolů.
 
 
Sluněnka  zlatá
Nížinatá rostlina. Tato zlatá rostlinka  v noci vyzařuje světlo. Když vidíte v noci celou louku těchto  rostlinek, vypadá to skutečně magicky.
 
Smějanka  růžová
Zahradní rostlina. Tato rostlina se pěstuje  pro její krásný smích, a také vzhled. Smějanka je krásně  růžová a její chichotavý smích má uklidňující účinky.  Její květy se používají jako přísada do lektvarů.
 
Úponice  jedovatá
Zahradní rostlina. Úponice jedovatá je  rostlina, která se pohybuje na malých tlustých výhoncích.  Samotnou rostlinu tvoří výhonky, na jejichž koncích je velké  klepeto, které se snaží sníst vše, co je živé. Pozn.: Na ministerstvu  kouzel se již 4 staletí dohadují, jestli je rostlina zvíře nebo  rostlina.
 
Vlasatice dlouhá
Bažinatá rostlina.  Vlasatice roste na stromech blízko bažin. Roste ze země a plazí  se na stromy, odkud spouští své výhonky dolů. Chytá své oběti tak,  že je obmotá kolem krku a hodí do bažiny.
 
Volanka  obecná
Horská rostlina. Tato rostlina je nejvyšší  ze všech rostlin, je vysoká asi jako statný strom. Volanka roste  na horách a dlouhým hlasem houká do dlouhých údolí a odtud  se její hlas ozývá zpátky. Všechny kouzelníky i mudly dokáže  pořádně zamrazit její houkání.
 
Výtrusnice  jedovatá
Nížinatá rostlina. Tato rostlina má  tvar velkého hřibu, který má na kloboučku velká tmavá kola.  Když se k ní přiblíží něco, cokoliv, tak začne vypouštět  jedovatá fialová oblaka dýmu.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě.
Když na něm nejsem, jdu do práce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one