Víte co je horší než být slepý? Mít v pořádku zrak a nevidět.
Helen Keller
Lidičky, nesnažte se mě - na-... iritovat. Mám pro vás Komentářovou povdku. Alespoň se trochu zapojíte.
Když nechcete psát komenty, ale i ti, kteří je píší.
Tak, cvak a jste tam.

Co jsi?

Člověk. (6128 | 17%)
E.T. (5931 | 16%)
Počkej. Podívám se. (6132 | 17%)
Neexistuji. (6001 | 17%)
Zvíře (5948 | 16%)

Co vy na to? Jaké povídka je nejlepší?

Vražedná láska (5728 | 13%)
Kde je pravda (5663 | 12%)
Anděl, jménem Wavielia (5647 | 12%)
Sliby, chyby (5705 | 13%)
Pravá tvář (5684 | 13%)
Smrt je jen začátek (5673 | 13%)
Poznání (5587 | 12%)
Nový život (5589 | 12%)

Svátky atd.

Vím, že to dělám trochu opožděně, po skoro roce trvání svých stránek, ale je to tady.

Začnu Silvestrem a Novým rokem a příští rok skončím Vánoci.

Vánoce (z něm. Weihnachten svaté noci) jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu. Již ve 3. století někteří křesťanštíteologové uvadějí 25. prosinec jako datum Kristova narození, oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336.[1] Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století.
V Česku je však za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny též připadá. V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.
Vánoční tradice jsou od Vánoc neoddělitelné, protože právě tyto tradice dělají „Vánoce Vánocemi“. Ty nejznámější z tradic kolikráte provádíme, aniž bychom je vědomě ctili – tak hluboce zažité jsou. Vedle těchto tradic však existuje i řada jiných, z nichž některé jsou dnes již téměř zapomenuty. Pojďme si některé vánoční tradice představit.
Velikonoce jsou významným svátkem křesťanů, kteří oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

I dnes je tento svátek velice populární a v České republice ho slaví mnoho rodin. Obyčejný člověk si ho představí především jako den, kdy při pohledu z okna vidí děti s pomlázkou. Chodí od domu k domu a koledují malovaná vajíčka, sladkosti a další dobroty.

zdroj: tady

Silvestr


Autor: Blanka Kratochvílová

SilvestrSilvestr
Snad každý ví, že na poslední den v roce, 31. prosince, připadá svátek svatého Silvestra. Avšak i přes to, o jak známý a oblíbený svátek se jedná, skrývá tento den několik tajemství. Málokdo si dnes například dokáže představit, že Silvestr nebyl v minulosti zdaleka tak významný, jako v současné době. A víte vůbec, kdo byl oním Silvestrem, jehož svátek tak bouřlivě rok co rok oslavujeme? Seznamte se s námi s historií a zajímavostmi tohoto dne!

Snad každý ví, že na poslední den v roce, 31. prosince, připadá svátek svatého Silvestra. Avšak i přes to, o jak známý a oblíbený svátek se jedná, skrývá tento den několik tajemství. Málokdo si dnes například dokáže představit, že Silvestr nebyl v minulosti zdaleka tak významný, jako v současné době. A víte vůbec, kdo byl oním Silvestrem, jehož svátek tak bouřlivě rok co rok oslavujeme? Seznamte se s námi s historií a zajímavostmi tohoto dne!

Svatý Silvestr byl samozřejmě reálnou historickou postavou, přesněji 33. papežem katolické církve. Jedná se o jednoho z vůbec prvních uctívaných světců, přičemž pro věřící má tento muž velký význam hlavně z toho důvodu, že jeho vláda s sebou nesla definitivní konec pronásledování křesťanů a podle mnohých byla počátkem zlatého věku církve.
V minulosti se však skutečně nejednalo o příliš oslavovaný svátek a tím opravdu významným byl až den nadcházející, tedy Nový rok. Zatímco s ním bylo spojeno mnoho tradic a zvyků, na svatého Silvestra se dle historických pramenů žádné zvláštní obyčeje neprováděly. Chudí poddaní totiž neměli většinou příliš mnoho důvodů oslavovat rok minulý a spíše se soustředili na doufání v lepší rok příští. Jen šlechta a majetnější rodiny si tento den spestřovaly růzými plesy a hostinami, i ty se ovšem často konaly až na Nový rok.
Silvestr tak, jak ho známe dnes, se napříč všemi společenskými vrstvami slaví přibližně až od počátků 20. let minulého století. Tehdy se hlavně v Americe začaly objevovat první silvestrovské večírky v barech a restauracích, které se postupem času dostaly i do Evropy a položily základ dnes již tradičním silvestrovským oslavám. Nedílnou součástí těchto novodobých oslav Silvestra jsou pak především dvě věci – půlnoční přípitek a ohňostroj.

Nový rok


Autor: Blanka Kratochvílová
Nový rok - šampaňskéNový rok - šampaňské

Nový rok je pro mnohé z nás dnem spojeným především s předsevzetími, zasíláním novoročních přání a rodinným obědem, znáte však další staročeské novoroční tradice? A víte, že ve světě vůbec není pravidlem, aby byl Nový rok oslavován prvního ledna?

Nový rok je pro mnohé z nás dnem spojeným především s předsevzetími, zasíláním novoročních přání  a rodinným obědem, znáte však další staročeské novoroční tradice? A víte, že ve světě vůbec  není pravidlem, aby byl Nový rok oslavován prvního ledna?
Přesné datum Nového roku záleží samozřejmě na kalendáři - zatímco náš gregoriánský kalendář má datum tohoto svátku pevně stanoveno na prvního ledna, často se setkáme s případy, kdy Nový rok není přesně na den určen a každý rok se mění, většinou podle různých astronomických jevů. Nejznámějším příkladem je zřejmě Čína, zdejší občané pořádají novoroční oslavy mezi 21. lednem a 21. únorem, to podle novu prvního lunárního měsíce. Za další státy tohoto druhu jmenujme například Írán (březen), Nepál (duben) či Izrael, kde se Nový rok dokonce slaví v září či říjnu.
Vyjmenovávat tradice všech zemí světa by pochopitelně zabralo obrovský prostor, věnujme se tedy raději spíše zapomenutým tradicím naší země, které bychom měli (alespoň zhruba) znát. Nový rok byl dříve pro běžný lid ve znamení menších finančních či jiných darů, které dostávali od svých pánů. Chudí lidé toho dne také často chodívali po domech a za odměny poklízeli. Nikdy však ne ve vlastním domě – veškeré práce jako praní prádla či zametání se musely odložit, neboť se věřilo, že dotyčný by pak byl nucen dělat tuto práci po celý rok. K obědu se podávalo vepřové maso či pokrm z čočky (pro štěstí).
Dnes už se v Čechách s příliš mnoha novoročními tradicemi nesetkáme, ve většině rodin spíše probíhají jen dříve jmenované – rodinný oběd, novoročenky a předsevzetí, někdy také pravidlo zákazu domácích prací. Je tu však ještě alespoň jedno přísloví, které se z dob minulých dochovalo až dodnes. Takže pamatujte: „Jak na Nový rok, tak po celý rok!“

PS: čerpáno z http://www.darkoviny.cz/aktualne/novy-rok-231.html
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě.
Když na něm nejsem, jdu do práce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one